Kalibracja alkomatów to wciąż temat rzadko poruszany, a przecież jest to czynność, która ma kluczowe znaczenie dla dokładności odczytu. Jeśli służby porządkowe używają narzędzi do pomiaru, które nie są skutecznie skalibrowane, może to prowadzić do fałszywych wyników i pogorszenia bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule dowiesz się, czym jest kalibracja, jak ją przeprowadzać, jak często należy kalibrować alkomat, a także, dlaczego inwestycja w profesjonalny alkomat to krok w kierunku bardziej precyzyjnych wyników.
Alkohol w nas krząta się – nie daj się złapać!
Dokładny pomiar poziomu alkoholu we krwi to kwestia niezwykle ważna, zwłaszcza kiedy zdecydujemy się na prowadzenie samochodu. Na co dzień korzystamy z alkotestów, ale jak działają i jakie czujniki wykorzystują?
Najpopularniejszym czujnikiem stosowanym w alkotestach jest elektrochemiczny czujnik tlenkowy alkoholu, zwany potocznie sensorem. Dzieło nauki polega na reakcji między alkoholem, a tlenkiem celulozy, dzięki czemu na elektrodzie tworzy się prąd elektryczny. Im więcej alkoholu we wdychanym powietrzu, tym więcej prądu.
Kolejnym rodzajem czujnika jest półprzewodnikowy, który działa w podobny sposób jak elektochemiczny, ale zamiast tlenku zawiera w sobie powłokę półprzewodnikową. Można je spotkać w mniejszych i wygodniejszych urządzeniach, takich jak np. alkomat do wpięcia w smartfon.
Niestety, niezależnie od tego, jakie czujniki wykorzystujemy, ich dokładność nie jest stuprocentowa. Dlatego, aby całkowicie uniknąć ryzyka prowadzenia nieświeżym trzeźwością, warto zachować umiar w spożywaniu napojów alkoholowych.
Dlaczego kalibracja to klucz do sukcesu?
Już pewnie wielokrotnie słyszałeś, że alkomaty służą do pomiaru poziomu alkoholu we krwi. Jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, iż klasa alkomatów jest zróżnicowana i wyróżniamy wśród nich modele domowe oraz profesjonalne. W przypadku tych drugich, kluczowe znaczenie ma kalibracja, która bezpośrednio wpływa na dokładność pomiarów.
Nie każdy wie, czym właściwie jest kalibracja alkomatów. To nic innego, jak specjalistyczna procedura mająca na celu sprawdzenie, czy dany model alkomatu jest w stanie pobierać właściwe odczyty dotyczące stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, a tym samym w krwi. Dzięki regularnym kalibracjom możemy mieć pewność, że urządzenie będzie działać poprawnie i bezbłędnie wykazywać wskaźniki, które mają odzwierciedlać rzeczywistość.
W przypadku alkomatów profesjonalnych, ważna jest nie tylko jednorazowa, ale również stała kalibracja, aby dokładność pomiarów była zachowana nieprzerwanie. W końcu to one często są wykorzystywane przez służby mundurowe, a w efekcie ich wyniki mogą mieć wpływ na dalsze postępowanie wobec osoby badanej.
Podsumowując, alkomaty profesjonalne to narzędzia, które mają za zadanie dostarczać nam rzetelnych wyników. W celu zachowania ich dokładności, należy dbać o odpowiednią kalibrację, co pozwoli nam cieszyć się prawidłowymi wynikami każdorazowego badania.