Jeszcze kilka lat temu praca z domu była głównie domeną freelancerów i artystów, ale dziś również wielu pracodawców decyduje się na taką formę realizacji umowy o pracę z zatrudnionymi osobami. Potrzebny jest do tego tylko komputer, łącze z internetem oraz funkcjonalna przestrzeń do pracy.
Domowe biuro – nie tyle duże, co praktyczne!
Jeśli i ty należysz do osób pracujących na stałe z domu, będziesz potrzebować dobrze urządzonego biura w przestrzeni, w której mieszkasz. Ale co w sytuacji, gdy nie możesz przeznaczyć na ten cel osobnego pokoju? To nie problem – twoje biuro z powodzeniem może spełniać swoją funkcję, nawet jeśli składa się z biurka i krzesła w pokoju dziennym.
Dla zdrowia psychofizycznego niezwykle istotne jest, by sfera, w której wykonujemy pracę, była oddzielona od strefy wypoczynkowej i sypialni. Jeśli twój metraż nie pozwala na taki podział, wykorzystaj parawan, za pomocą którego zasłonisz biurko po skończonej pracy. Twoje notatki na karteczkach i kalendarzach plakatowych, wszystkie dokumenty czy komputer poczekają do następnego dnia, a ty będziesz mógł spokojnie odpocząć.
Produktywność w pracy w domu – jak ją usprawnić?
Codzienne wychodzenie do pracy poza domem potrafi zabrać sporo dodatkowego czasu. Ale z drugiej strony – kiedy jesteś już w biurze, koncentrujesz się wyłącznie na zadaniach do wykonania. W domu spotkasz się z większą liczbą rozpraszających bodźców, musisz więc mieć plan, by się im przeciwstawić.
Jeśli czas twojej pracy nie jest logowany przez pracodawcę, pokusy stają się szczególnie silne. Dlatego też powieś nad biurkiem do pracy tablicę, na której zapiszesz konieczne zadania wraz z godzinami ich wykonania. Wykorzystaj w tym celu choćby kalendarze plakatowe z ulubionymi zdjęciami – to umili ci czas pracy, ale nie kosztem efektywności. Dobrą metodą organizacji pracy jest też znana technika Pomodoro. Polega ona na wykonywaniu zadać w segmentach po 25 minut, po których następuje 5-minutowy odpoczynek.
Ergonomia pracy – ważna dla organizmu i dla umysłu
Praca przed komputerem wymaga pozostawania przez wiele godzin w nienaturalnej dla człowieka pozycji. By nie wpłynęła negatywnie na kręgosłup, potrzebne będzie krzesło ergonomiczne, biurko i ekran na odpowiedniej wysokości, a także częste przerwy na ćwiczenia.
Ale ergonomia to nie tylko dbałość o prawidłową postawę. To także dążenie do efektywności przez odpowiedni podział pracy. Organizer zawodowy lub odpowiednia aplikacja, kalendarze plakatowe z notatkami i samoprzylepne karteczki pomogą ci podzielić pracę tak, by w żadnym momencie nie czuć przytłoczenia. To pozwoli na uniknięcie wypalenia zawodowego, które dotyka obecnie coraz młodsze osoby.